Tygodnik Przasnyski

Niedziela, 26 maja 2019

Już teraz zamów e-prenumeratę Tygodnika" na: http://eprasa.pl/news/tygodnik-przasnyski. W e-prenumeracie taniej!
fot. P.Wiewiórkowski
fot. P.Wiewiórkowski

Truskawkowy sezon strat

07.06.2018 12:31:28

Tak złego roku dla plantatorów truskawek dawno już nie było. Problemy z zatrudnieniem robotników do pracy na polach, wielodniowe upały oraz niska cena na skupach przemysłowych spowodowały, że tegoroczny sezon truskawkowy można zaliczyć do jednego z najgorszych w ostatnich latach.

U niektórych plantatorów nawet 50 proc. owoców pozostanie na polach.

W tym roku duży wpływ na taki stan rzeczy miał brak odpowiedniej liczby ludzi do pracy. Chodzi oczywiście o tanią siłę roboczą, czyli Ukraińców przyjeżdżających w sezonie.
Sytuację skomplikowało wejście w życie nowych przepisów dotyczących zatrudniania obcokrajowców, a przede wszystkim zmiany w procedurach składania wniosków o pozwolenie na pracę sezonową dla robotników z zagranicy oraz konieczność zarejestrowania każdego cudzoziemca jeszcze przed podjęciem przez niego pracy. Duża część Ukraińców zatrudnianych do prac sezonowych przyjeżdża do Polski tylko na podstawie paszportów biometrycznych, korzystając z ruchu bezwizowego. Ich rejestracja mogła odbywać się dopiero po dotarciu na teren plantacji. Stąd pod punktami PUP tworzyły się ogromne kolejki. Od 18 maja sytuacja się zmieniła, ale w dalszym ciągu brakuje pracowników.


Więcej w aktualnym wydaniu TP z 12 czerwca br.

autor: PW

Komentarze Internautów (0)dodaj komentarz

Na razie nikt nie skomentował tego artykułu, aby wziąć udział w dyskusji, należy dodać komentarz

Ostatnie fotoreportażeRSS