Tygodnik Przasnyski

Wtorek, 18 czerwca 2019

Już teraz zamów e-prenumeratę Tygodnika" na: http://eprasa.pl/news/tygodnik-przasnyski. W e-prenumeracie taniej!

Nowa siedziba biblioteki otwarta

12.09.2018 07:30:00

Miejska czytelnia mieści się w budynku po starym kinie przy ul. Dąbrowskiego 3. - Cztery lata minęły od pomysłu, do realizacji. Ten budynek ma duszę. On zwyczajnie chciał wrócić do kultury. Czujemy się tu świetnie. Mam nadzieję, że nasi czytelnicy będą mieli podobne wrażenia – mówi Małgorzata Sobiesiak dyrektorka Miejskiej Biblioteki Publicznej w Przasnyszu.
Budynek został wzniesiony tuż po I wojnie światowej. W tamtych czasach swoją siedzibę miał tam Teatr Miejski, gdzie wystawiano spektakle. Po II wojnie światowej, w 1950 r. powstało tam kino. Filmy wyświetlano do końca lat 80., gdy projekcje zastąpiło video i kasety vhs. – Przez wiele kolejnych lat, chyba dwadzieścia, ten budynek stał, niszczał i nie miał szczęścia do inwestorów. Pomysłów na zagospodarowanie było wiele, na przykład miało powstać centrum rozrywkowe, dyskoteka, drogeria, ale zawsze brakowało środków na ich realizację. Pomieszczenia były też wynajmowane, m.in. było tu targowisko miejskie, mały zakład pogrzebowy. Ostatecznie obiekt zamknięto – przybliża historię budynku dyrektor MBP Małgorzata Sobiesiak. 
Wysokie pomieszczenie już wcześniej przedzielono dwoma kondygnacjami. Dzięki temu rozwiązaniu na dole zorganizowano oddział dla dzieci i młodzieży. Pomieszczenie służy także bibliotekarzom, jako sala widowiskowa. Piętro wyżej znajduje się wypożyczalnia dla dorosłych, a na trzecim mieści się sala warsztatowa oraz miejsce spotkań dla lokalnych działaczy społecznych i animatorów. W budynku powstały toalety oraz zamontowano windę. Nowa biblioteka ma przede wszystkim funkcjonalną przestrzeń.  
Dziś (12 września) odbędzie się oficjalne otwarcie czytelni, natomiast od czwartku czytelnicy będą mogli już wypożyczać książki.
Więcej o inwestycji w kolejnym numerze Tygodnika Przasnyskiego.
Jak wygląda nowa siedziba? Można zobaczyć w naszej Fotogalerii 

autor: kak

Komentarze Internautów (0)dodaj komentarz

Na razie nikt nie skomentował tego artykułu, aby wziąć udział w dyskusji, należy dodać komentarz

Ostatnie fotoreportażeRSS