Tygodnik Przasnyski

Sobota, 25 maja 2019

Już teraz zamów e-prenumeratę Tygodnika" na: http://eprasa.pl/news/tygodnik-przasnyski. W e-prenumeracie taniej!

Kurpiowska nagroda dla mieszkanki Jednorożca

08.03.2019 15:30:00

Stanisława Ferenc z Jednorożca została w tym roku nagrodzona statuetką ,,Kurpik 2018”. Co roku nagrody wręcza Związek Kurpiów. Trafiają one do najbardziej zasłużonych osób w regionie. Pani Stanisława wyróżniona została w kategorii ,,Budzenie tożsamości”. Jest wieloletnią animatorką kultury, przewodniczącą Koła Gospodyń Wiejskich, a także kierownikiem folklorystycznego zespołu ,,Kurpie z Jednorożca”.

 *Czym dla pani jest odebrana nagroda?
- Statuetka jest dla mnie zwieńczeniem mojej długoletniej działaności na rzecz naszej małej ojczyzny. Doceniono mnie. Był to wzruszający moment. Cieszę się, że ja – tak naprawdę kobieta bez wykształcenia – zostałam zauważona. Skończyłam jedynie siedem klas po wojnie, a spotkał mnie taki zaszczyt.

*Od lat młodości kultywuje pani tradycję ludową?
- Jestem dzieckiem wojny. Miałam sześć lat, jak wybuchła. Jako dziecko żyłam w stresie. Ale wyrosłam wśród ludzi, którzy byli dla mnie wzorem i przykładem. Dorastałam w tej tradycji.
*Jaki był Jednorożec w tamtych latach?
- Oj, jeśli chodzi o czas wojny, to pamiętam, że cała wieś była praktycznie spalona. Za Niemca w 1944 r. była u nas wielka bieda. Nie było co na siebie włożyć, czym się przykryć (...).


Cały wywiad w kolejnym numerze TP

autor: kak

Komentarze Internautów (0)dodaj komentarz

Na razie nikt nie skomentował tego artykułu, aby wziąć udział w dyskusji, należy dodać komentarz

Ostatnie fotoreportażeRSS