Tygodnik Przasnyski

Sobota, 25 maja 2019

Już teraz zamów e-prenumeratę Tygodnika" na: http://eprasa.pl/news/tygodnik-przasnyski. W e-prenumeracie taniej!

Ministerstwo Obrony Narodowej przejmie przasnyski szpital?

12.03.2019 08:30:00

W MON trwa analiza dokumentów dotycząca możliwości zmiany podmiotu prowadzącego lecznicę przy ul. Sadowej w Przasnyszu. Dziś organem prowadzącym szpitala jest Starostwo Powiatowe w Przasnyszu, który ma poważny problem, bo lecznica cały czas się zadłuża, a powiat musi szukać pieniędzy by ją utrzymać. Dziś dług szpitala wynosi aż 18 mln zł.

Ministerstwo Obrony Narodowej rozważa opcję przejęcia lecznicy. Poinformowano nas w MON, że ministerstwo ,,rozpatruje wszelkie działania dążące do wzrostu potencjału wojskowej służby zdrowia” oraz, że wspomniana analiza trwa. Więcej szczegółów mamy poznać wiosną. 

Pomysł przekształcenia jest bardzo realny, bo tylko w samym Przasnyszu w jednostce wojskowej zatrudnionych jest kilkuset żołnierzy. W pobliskim Ciechanowie utworzono Wojska Obrony Terytorialnej. To dodatkowych kilkuset ochotników chcących służyć w armii. Starosta przasnyski Krzysztof Bieńkowski na razie nie wypowiada się w tej sprawie. Dodaje tylko, że na pewno po przejściu pod MON w szpitalu nic dla mieszkańców się nie zmieni poza organem prowadzącym. 
Rosną długi
Dziś działaność szpitala, a przede wszystkim starty placówki są dużym obciażeniem, wyzwaniem i problemem dla powiatu. Należności wymagalne lecznicy przekroczyły już 5,5 mln zł. Wierzyciele czekają na zapłaty za faktury. – Gdybyśmy nie zapłacili w tym roku różnicy pomiędzy stratą szpitala, a amortyzacją, to szpital z mocy przepisów musiałby zostać zlikwidowany albo przekształcony w spółkę. Nie chcemy doprowadzić do jego zamknięcia, stąd szereg działań z naszej strony, aby tę sytuację poprawić – mówił Krzysztof Bieńkowski podczas lutowej sesji.


Więcej we wtorkowym numerze TP

autor: kak

Komentarze Internautów (0)dodaj komentarz

Na razie nikt nie skomentował tego artykułu, aby wziąć udział w dyskusji, należy dodać komentarz