Tygodnik Przasnyski

Wtorek, 02 czerwca 2020

Już teraz zamów e-prenumeratę Tygodnika" na: http://eprasa.pl/news/tygodnik-przasnyski. W trosce o Państwa bezpieczeństwo polecamy nadawać ogłoszenia za pośrednictwem naszej strony: https://tc.ciechanow.pl/ogloszeniatest/pliki/ogloszenie.php

Wszędzie drożeją śmieci

27.12.2018 10:00:00

Od Nowego Roku większość mieszkańców powiatu przasnyskiego będzie płacić więcej za wywóz odpadów. Dla kilkuosobowej rodziny to już nie mały wydatek, bo średnio za śmieci płacą kilkadziesiąt złotych miesięcznie. Więcej płacą ci, którym nie chce się segregować, ale na przykład już mieszkańcy bloków w Przasnyszu, mimo, że na przykład segregują, bo na osiedlach są specjalne gniazda do sortowania, to i tak nalicza się im opłatę, jakby nie segregowali.

Firmy odbierające śmieci składają oferty z zaporowymi, jak podkreślają samorządowcy stawkami. Wykonawcy tłumaczą, że nie mają wyjścia, bo drożeje paliwo, rosną płace minimalne dla pracowników, energia kosztuje coraz więcej, a przede wszystkim wzrosły ceny za zagospodarowanie odpadów. Firmy zajumjące się ich odbiorem, najcześciej są to miejscowe spółki wywożą śmieci do tzw. ripoków czyli regionalnych instalacji przetwarzania odpadów komunalnych. Funkcjonuja one m.in. w Ciechanowie i Mławie. Wcześniej za oddaną tonę płacono 245 zł netto, w wakacje ta stawka wzrosła do 300 zł, ale już o 1 stycznia 2019 r. będzie wynosić 370 zł. Róznicę w kosztach muszą dołożyć z własnych portfeli mieszkańcy, bo to ich śmieci trafiają do sortowni. Ustawa mówi jasno, że system ma się sam bilansować. Gmina nie może do tego interesu ani dokładać, ani na nim zarabiać. 

Ile płacą i zapłacą?

W Makowie Maz. jeśli ktoś nie segreguje śmieci zapłaci 38 zł, podobna stawka jest w podciechanowskim Sońsku. Jak będzie w gminach powiatu przasnyskiego?


Więcej w najbliższym numerze TP

autor: kak

Komentarze Internautów (0)dodaj komentarz

Na razie nikt nie skomentował tego artykułu, aby wziąć udział w dyskusji, należy dodać komentarz